Aktuelt
Læsekultur i levende billeder
Bliv klogere på læsekultur og læsekulturmodellen på kun syv minutter.
Hvis du er nysgerrig på at skabe mere læselyst eller inspirere til flere læseaktiviteter, er det vigtigt at have øje for læsekultur. Læsekulturmodellen kan give blik for den praksis og rammesætning, der er til stede i en given læsekultur. Modellen kan også åbne for undersøgelser af hvilke relationer, der opstår i læsekulturen, og hvordan læsning værdisættes netop her.
Kristiane Hauer, faglig konsulent i Nationalt Videncenter for Læsning og læsekulturforsker, giver i denne video en introduktion til begrebet læsekultur og læsekulturmodellen.
Videoen bygger på kapitlet “Greb om begrebet læsekultur” fra antologien Læsning til tiden. Vi har udvalgt tre kapitler fra Læsning til tiden og omsat dem til video. Kapitlerne repræsenterer bogens tre dele: Læseudvikling og læseundervisning. Læsevanskeligheder og forebyggelse. Læsekultur og litteraturlæsning.
Du vil derfor i den kommende tid også kunne finde videoer på vores kanal om:
- Hvad er skriftsprogsvanskeligheder?
- At finde balancen i begynderundervisningen i læsning
Bogen er skrevet af forskere med tilknytning til Nationalt Videncenter for Læsning, og målgruppen er alle undervisere, studerende og praktikere, der interesserer sig for børn og unges læsning i institution, skole, uddannelse og fritid.
Antologien kommer omkring begynderlæsning, læsedidaktik, valg af læremidler, faglig læsning, sprogvanskeligheder, læsefordybelse, digital læsedidaktik, flersprogede klasserum, læselyst, billedlitteratur, dannelse og børnelitteratur.
Du kan købe antologien på forlagets hjemmeside her.